2007-07-20

Kurs Magiji Enochiańskiej, część III

LIBER SCIENTIAE

Otwórz umysł na jeden z trudniejszych działów Magii Enochiańskiej.

Liber Scientiae, Auxilii, et Victoriae Terrestris (łac. Ksiega Wiedzy, Pomocy i Zwycięstwa na Ziemi) jest częścią składową samej Magii Enochiańskiej (przypomnienie: Heptarchia Mystica i Liber Loagaeth NIE WCHODZĄ W ZAKRES MAGII ENOCHIAŃSKIEJ, to osobne systemy, przekazane przez te same byty tym samym osobom, bazujące na tym samym systemie wierzeń, ale inne), wraz z Tablicami i Zewami. Jest to system, którego celem jest kontakt poprzez 30 Zewów z 91 Bytami Anielskimi, gdzie każdy Byt odpowiada jednemu regionowi magicznej rzeczywistości (sprawdź, z czym wiąże się liczba 91 w poprzednich notkach). Wszystkie te Byty są rządzone przez Dwunastu Aniołów Plemion, którzy de facto są wspominani w pracach Dee jako "Władcy".

Liber Scientiae ponad to zawiera liczbę Aniołów Służebnych, które zamieszkują każdą "jednostkę" (tłumaczenie słowa niżej), liczbę Królów rządzących "jednostkami" oraz ponad wszystko liczbę Aethyrów w których to wszystko sie zawiera. Dołączony do przekazu "Zew Aethyrów" pozwala na ich eksplorację (patrz: Aleister Crowley: The Vision and the Voice)


LIBER SCIENTIAE A WIELKA TABLICA.

Pamiętasz Wielką Tablice i poznałeś jej znaczenie. Wiedz zatem, że Liber Scientiae wprowadza coś w rodzaju "nakładki" na ową Tablicę. Zmień swój sposób myślenia na ten, który jest typowy dla Magii Enochiańskiej i przed kontynuacja przypomnij sobie własności Wielkiej Tablicy, jest to niezbędne do zrozumienia, w jaki sposób Liber Scientiae zmienia te własności i jak bardzo istotne jest to dla całego systemu.

Wyobraź sobie, że Wielka Tablica przedstawia pewien obszar geograficzny. Obszar ten jest na tyle ogromny, że jego właściciel/zarządca postanowił go podzielić podług własności terenu. W ten sposób powstało 91 "jednostek administracyjnych"*, o różnych rozmiarach, różnych własnościach i o różnym zakresie wpływów na cały obszar. Każda jednostka posiada swojego zarządce, każda jednostka posiada swój "sigil", a kiedy patrzy się na nie jako na jedność, poznawszy poprzednio hierarchię zapisaną w Tablicach - stają się one Światem, w taki sposób, że 91 "jednostek" faktycznie odpowiada obszarowi świata, a imiona z Tablic - porządkowi wg Boskiego Planu.


Sigile pokazane są na rycinie powyżej jako żólte linie łączące kwadraty. Ciekawe jest, iż linie te zostały podane ZANIM Tablica została wypełniona Literami. Mamy więc podane nazwy "jednostek" lub, za B. Rowe'm: Części, mamy pustą Wielką Tablicę wypełnioną sigilami. Kiedy Dee i Kelly otrzymuja wreszcie wypełnioną Tablicę i rozrysowują na niej sigile - zgodność między wymienionymi wcześniej nazwami Części a tymi, które powstały poprzez odczytanie liter z Tablicy zgodnie z liniami sigili zaskakuje nawet ich samych.

MAPA ŚWIATA?

Przez wieki wielu Magów Enochiańskich próbowało przyporządkować Części z Liber Scientiae Częściom Ziemi. Pierwszą próbę podjął Dee, za co został skarcony, jako, że sposób widzenia i pojmowania świata przez Anioły różni się od geograficzno-matematycznego sposobu poznawania kuli Ziemskiej przez ludzi. Mimo to, Dee zarządał, aby Anioły pokazywału mu wzywaną Część. Dzięki temu poznał, że 30 z 91 Części zawiera w sobie tzw. "Nowy Świat", po więcej szczegółów odsyłam do Liber Scientiae, aby nie wydłużać zbytnio tej notki**

30 AETHYRÓW

Niestety, notatki na temat Aethyrów albo przepadły wraz z dużą częścią zbiorów Dee albo też nigdy nie istniały. Z istniejacych możemy wywnioskować jedynie, że 91 Części zawierało się w 30 Aethyrach, tzn każdy z Aethyrów zawiera w sobie kilka Części.

PODSUMOWUJĄC...

Liber Scientiae przedstawia nam Świat. Jego podział podług Woli Boga, Aniołów rządzących poszczególnymi jego Częściami, ich imiona, aspekty każdej części i sposób na ich poznanie (poprzez Zew Aethyrów w których zawarte są wszystkie).

---

Mamy za sobą pewien obszar czystego "teoretyzowania" - w następnej notce pojawi się opis Zewów Enochiańskich, kilka sposobów ich interpretacji i szczegóły odnośnie wymawiania - następnie sprawię, że wiedza, którą przyswoiłeś podczas tego kursu nareszcie znajdzie praktyczne zastosowanie - zamienimy what's-that na how-to-do :)

---

* Na Tablicy są 92 Sigile - tak samo, jeśli wszystkie nazwy są poprawne, istnieją 92 części, przy czym owa 92 część nie została wymieniona w Liber Scientiae, dlatego większość magów badających enochię doszła do wniosku, że owa 92 część powinna znaleść się w miejscu 65, w przypadku której tak nazwa jak i sigil nie przedstawiają żadnej wartości, powstały one z dwóch nie pozostałych, nie uwzględnionych i nie połaczonych przez żadne sigile kwadratów Wielkiej Tablicy.

** KLIKNIJ TUTAJ, by ściagnąć "True and Faithful Relations" (119 MB !!), książkę, którą tworzą notatki Johna Dee, na tej ksiażce w sumie stoi cała Magia Enochiańska, jeśli chcecie na własną rękę przebadać Liber Scientiae - polecam.

2 komentarze:

Meehau pisze...

uuu wierny fan Michał approves of this post

Ophiel pisze...

approves of? ;)

a ogólnie spoko, zacząłem to skończę :P