2011-03-09

ciąg dalszy / reaktywacja

Vortex vortexem, zapraszam w dalszym ciągu na czytanie naszych przemyśleń tamże.

Niemniej postanowiłem reaktywować ophiel.ciemnosc.com, gdyż jak widzę po e-mailach, które dostaje zainteresowanie magią enochiańską nie słabnie, dość mocno zależy mi na przekazywaniu pewnej wiedzy na jej temat i sam postanowiłem powrócić do badań nad tym systemem. Szczególnie, że z moich poprzednich tekstów mogą wynikać pewne niejasności.

Oprócz tego zdołałem wyszkolić się na tłumacza i językoznawcę, więc badania nad językiem przyjmą konkretniejszy wymiar, wracam też do pisania książki, która jest w ponad połowie gotowa i leży od dłuższego czasu w projektach męcząc moje sumienie.

Na dobry początek zamieszczam krótką notkę będącą de facto odpowiedzią na list z zapytaniem o możliwość tworzenia nowych słów w języku enochiańskim.

- - -

Widziałem w jednym artykule, iż utworzył Pan słowo z pierwszych liter ze słów, które są skojarzeniami do tego pierwszego. Pewnie Pan wie o co chodzi. Czy tak się tworzy słowa w tym języku?

*** 

Otóż nie. Stworzenie słowa w języku enochiańskim z perspektywy systemu jest raczej niedopuszczalne i niemal niemożliwe. Jedynym znanym sposobem (stosowanym m.in. przez Aleistera Crowleya) jest recytacja zewów, ewokacja bytów i oddanie się transowi, podczas którego możemy zostać w pewien sposób "natchnieni" nowym słownictwem anielskiego języka. Tzn. możemy otrzymać wiedzę na jego temat, nie możemy stworzyć, gdyż to co stworzymy będzie ludzkie, nie anielskie.

Dodatkowo język enochiański jest pod pewnym względami podobny do hebrajskiego. Tworzenie nowych słów zatem, wymaga zaawansowanej wiedzy lingwistycznej na temat języka oraz pewności co do jego wartości gematrycznej.

Niemniej nie jestem dogmatycznym magiem ceremonialnym. System za pomocą którego stworzyłem słowo abepesa był moją własną koncepcją na uzupełnienie luk lingwistycznych zgodnie z pragmatyzmem magii chaosu. Na podobnej zasadzie można te luki uzupełnić odpowiednim słowem hebrajskim, aramejskim czy nawet ourańskim. Słowa te nie staną się enochiańskimi (nawet zapisane w alfabecie enochiańskim), lecz skuteczność powstałej inwokacji nie zmaleje (obrazowo: enochiański 'wybrzmi' i 'skupi uwagę', słowa przeniosą znaczenie). "Abepesa" ma dodatkowo tą właściwość, że żadne inne słowo w języku enochiańskim nie ma wartości 53, co tworzy pewnego rodzaju lukę.


Szczerze mówiąc nie zależało mi też na wprowadzaniu do języka enochiańskiego słowa tego typu jako "autentycznego", odsyłam do notki na temat zewu do prawdziwego zła.
 

Brak komentarzy: